Wybierają się na wakacje na Dolny Śląsk trzeba zwrócić uwagę nie jedynie na pobliskie pasmo gór, lecz także na historyczne zamki i ruiny, które można znaleźć po drodze. Ciekawe miejsca można odnaleźć nawet w małych miasteczkach czy na trasach turystycznych.

Szlakiem zamków dolnośląskich jest możliwość znaleźć się na przykład w Leśnej, w tym małym mieście zlokalizowany jest między innymi Zamek Czocha. Zamek ten został wzniesiony w latach 1241 – 1247 z rozkazu czeskiego króla Wacława I. Dziś ten piękny zamek, okolony jeziorem jest świetnym plenerem na wypad z całą rodziną lub też miejscem, które można obejrzeć, ponieważ zabytki w komnatach wciąż są zachowane i udostępniono je turystom.

Zwykle zamek spełnia funkcję luksusowego hotelu, ale w weekendy organizowane są w nim imprezy weselne i konferencje, z tego powodu też trzeba najpierw zadzwonić do biura informacji i zapytać czy zwiedzanie w takim terminie będzie możliwe. Z zamkiem tym powiązanych jest także wiele legend, dlatego warto też sprawdzić na sobie, czy są one prawdziwe. Dookoła zamku mieszczą się również ciekawe miejsca takie, jak podziemne przejścia. Miejsca warte zobaczenia można odnaleźć także w Wałbrzychu, gdzie zlokalizowany jest Zamek Książ.